Inktober 2020

08.10.2020

Inktober 2020 je celosvětová kreslířská akce, kterou v roce 2009 vymyslel ilustrátor Jake Parker. O inktoberu jsem se dozvěděl před několika lety a moc rád se do něj zapojuji.

O co vlastně jde?

Asi jste již sami poznali, že název "Inktober" vznikl spojením slov "inkoust" a "october" (říjen). 
Každý říjen se zveřejní černá tabulka se 31 tématy, čili zadáním pro každý den. Úkolem všech zapojených kreslířů je, aby každý den nakreslili obrázek na dané téma. Kreslí se klasicky na papír! Je to totiž takové "vracení ke kořenům" Naprostá většina kreslířů dnes tvoří na grafických tabletech. Ani já to nemám jinak. Především na grafickém tabletu (Wacom intuos 5 M) jsem začal kreslit cca před 10 lety a cca před dvěma lety jsem tento přístroj vyměnil za ještě lepší přístroj - iPad PRO 12.9". Jsem tedy rád za to, že se každý říjen objeví tato výzva, díky které mám motivaci zakreslit si tužkou na papír. Tedy správně by měl být výsledný obrázek nakreslen fixem, tuší, nebo propiskou. (aby tam byl i ten inkoust) :-)
Kromě návratu k tužce a papíru je zde ještě jeden důležitý faktor. Při "inktoberování" se pracuje také s hashtagy, které autorům pomáhají sledovat svá díla navzájem po celém světě. Pokud nevíte, jak na některých sociálních sítích fungují tyto symboly - "#", rád Vám to vysvětlím.
Když postnete nějaký příspěvek na instagram, například nakreslíte rybu, což je první téma letošního inktoberu, tak k ní místo textového popisku stačí dát hashtag #inktober a #fish. Tím pádem se Váš obrázek s rybou zobrazí všem po celém světě, kteří na instagramu kliknout na tento hashtag a rádi by se podívali, jak si s tímto tématem poradili ostatní kreslíři :-) Toto "hashtagování" funguje dobře např. právě na zmiňovaném instagramu, kde mám profil jménem "Frodoman" Na Facebooku hashtagy jsou také, ale tam moc smysl nemají. 

Rád se s Vámi tedy podělím o všechny moje ilustrace z letošního ročníku. Jen Vás chci předem varovat, že moje kresby nebudou dosahovat zdaleka takové kvality jako většina příspěvků od ostatních kolegů. :-)
Tuto výzvu beru trochu z jiné stránky, než ostatní. To bych to nebyl já, aby mi nešlo především
o humor. :-) Takže se na každé téma snažím vymyslet něco vtipného nebo absurdního a to Vám touto formou předat a pobavit Vás tak. Nějakou velkou práci si s tím však nedávám a jedná se spíše o takové rychlé skicování. ;-)