3D tiskárna na ZŠ v Mnichovicích!
Na Základní škole T. G. Masaryka v Mnichovicích, kde učím výtvarnou výchovu a talentové bloky "Grafické studio" a "Média" máme od letošního školního roku nově 3D tiskárnu, hurá!
V minulosti jsem ve škole častokrát nenápadně nabádal vedení k tomu, že by bylo fajn tohle na škole mít, že by to pro naše žáky bylo určitě velmi zajímavé. Když se toto přání nečekaně proměnilo v realitu, tak jsem se rázem stal hlavním obsluhovatelem této 3D tiskárny, aniž bych však měl jakékoliv předešlé zkušenosti v tomto oboru :-) Tak se snažím vše naučit.
Jedná se o model MK3S od Josefa Průši. Průša je mladý český podnikatel, který 3D tiskem vyloženě žije, na 3D tiskárnách tiskne další 3D tiskárny a prodává je do celého světa :-) Momentálně je známý především tím, že v současné těžké době část výroby přesměroval na tvorbu ochranných štítů. Kdo Průšu zná, tak ví, že tahle značka je záruka kvality. A pokud ho neznáte, pusťte si třeba toto poutavé video s jeho příběhem. (V nastavení si můžete vybrat české titulky)
Od prvních tisků se snažím vymýšlet objekty, které bychom zároveň mohli využít ve výuce. Proto již vznikla například kopie Věstonické a Willendorfské venuše, které jsem poskytl učitelům dějepisu a dostalo se mi zpět velmi pozitivních ohlasů.
V rámci telentového bloku "Média" si žáci vyzkoušeli i samotné modelování ve 3D a sami si navrhli klíčenky se jmény, které jsme také vytiskli. Jedním z další 3D projektů bude např. vytvoření odznaků dovednosti pro žáky z talentového bloku "Outdoor".
Když jsem se ptal dalších učitelů, zda by je nenapadlo něco, co by se jim mohlo hodit do výuky, jeden z nápadů byl např. golem. Takže hned po venuších jsem vytiskl i golema :-)
FILAMENTY (náplně do tiskárny)
Co jsou to filamenty? Jednoduše řečeno jsou to náplně. Plastové cívky namotané do "špulky" Většinou bývá v jedné špulce 1 kg plastu, na délku cca 330 metrů.
Nejčastejšími druhy filamentu jsou PLA a PETG. Šedé výtisky, které vidíte na fotkách jsou z PLA. PLA se doporučuje na tisk dekoračních předmětů. Pokud chcete, aby byl výtisk o něco odolnější, můžete použít PETG, ale je o něco méně tvárný a často na modelech vytváří plastové "vlásky" navíc, které pak musíte odstranit.
JAK NA 3D TISKÁRNĚ VYTISKNOUT MODEL?
Je to velmi jednoduché.
Za 1) budete potřebovat 3D tiskárnu :-D
Potom budete potřebovat nějaký ten 3D model. Ten se dá buď vymodelovat (např. v programu Blender, nebo na online aplikaci www.tinkercad.com, obě aplikace jsou zdarma!)
Další možností je také 3D skenování reálných objektů. To je ale trochu složitější disciplína.
Pokud se ale modelování a jinému vytváření objektů hodláte teprve naučit, je na internetu k dispozici tisíce různých 3D modelů, které můžete stáhnout často i zdarma! Tak například na webové stránce www.thingiverse.com. Schválně se tam koukněte, co všechno tam člověk může najít a stáhnout vše zadarmo (pokud to nebudete chtít např. zpeněžit). 3D modely jsou nejčastěji ve formátu, který se jmenuje STL.
Máte-li připravený 3D model, ve formátu STL čeká vás poslední krok před tiskem. Vámi vybraný model si otevřete v tzv. "slicovacím" programu (Např. PrusaSlicer, který je také zdarma). Slicer vám bude simulovat plochu tiskárny, ale hlavně vám ukáže, zda je model v pořádku a půjde vytisknout. Kromě toho vám model nařeže na jednotlivé vrstvy, ve kterých se bude model přesně tisknout. A dozvíte se, zda model nebude vyžadovat nějaké podpěry (v případě převislých částí) Také vám ukáže, jak dlouho tisk potrvá a kolik metrů filamentu spotřebuje.
Jakmile je model připravený, vyexportujete ho do formátu "G-code" a ten dáte na SD kartu, kterou vložíte do tiskárny ( Tiskárna Prusa MK3S je totiž v základu pouze na SD karty)
a můžete začít tisknout! Před tiskem je třeba odmastit podložku, na kterou se tiskne, neboť je velmi důležité, aby se první vrstva neodlepila, tisk by se potom nepovedl.
Zde vidíte screenshot přímo z programu PrusaSlicer. Takhle jsem si ve škole připravoval Willendorfskou venuši. Jelikož vypadá jako originál, tak nemá žádnou podložku, na které by model mohl stát a ze které by se mohl pohodlně začít tisknout. Proto jsem ji rozřízl na dvě části, které jsem položil useklými částmi na podložku, aby by se soška bez problémů vytiskla. Po vytištění jsem k sobě části slepil vteřinovým lepidlem :-)